2011

Below are the 2011 Guam International Film Festival Official Selections, Award Nominees and Winners.

FEATURE NARRATIVE FILMS

ANTIHERO
USA | 83min. | World Premiere

Director/Producer: Joseph Weindl
Cast: Brian Gartland, Joe Carlson, Nicole Carter

Nominee – Best Made in the Marianas

LAÑINBWIL’S GIFT
Marshall Islands | 99min. | Guam Premiere

Director: Jack Niedenthal, Suzanne Chutaro
Cast: Iohaan Anjolok, Lulani Ritok, Netha Gideon

WIINNER – Best of Festival
Grand Jury Award Nominee – Best Feature Narrative

PLEASANT PEOPLE
USA | 71 min. | Pacific Asia Premiere

Director/Producer: David Bonawits
Cast: Jiyoung Lee, Melinda Mondel Levandoski, Merrill Hagan, Jason Kingsland

FOREVER
Singapore | 90min. | U.S. Premiere

Director: Wee Li Lin Producer: Silvia Wong

Cast: Mo Tzu Yi, Joanna Dong, Sarah Ng Li-Wen Grand Jury Award Nominee – Best Feature Narrative

METAL SAMURAI
Japan | 65min. | Guam Premiere

Director: Ryosuke Kanesaki
Producer: Kazutaka Fukushima, Testsuya Matsumoto
Cast: Gary Jay Coffman, Yoko Mitsuya, Kappa Kunikida

WHITE KNIGHT
USA | 85min. | Pacific Asia Premiere

Director/Producer: Jesse Baget
Cast: Tom Sizemore, Stacy Keach, Kevin Farley

Grand Jury Award Nominee – Best Feature Narrative

I HEART GU 
Guam | 113min.

Director: Niel Romero, Justin Baldovino
Cast: Chad DeSoto, Maiko Nakamura

WINNER – Best Made In The Marianas

NIGHT MARKET HERO
Taiwan | 124 min. | U.S. Premiere

Director: Yeh Tien-Lun
Cast: Lan Zheng-Long, Alice Ko, Hiseh Yu-Chen

Grand Jury Award WINNER – Best Feature Narrative

FEATURE DOCUMENTARY FILMS

EVERYDAY SUNSHINE: THE STORY OF FISHBONE
USA | 107min. | Guam Premiere

Director: Chris Metzler, Lev Anderson
Cast: Angelo Moore, Christopher Dowd, Kendall Jones

Grand Jury Award Nominee – Best Feature Documentary

PAPA MAU: THE WAYFINDER
57min. | USA

Director/Producer: Nā’ālehu Anthony
Producer: Nick Risinger

Grand Jury Award Nominee – Best Feature Documentary

LEFT BY THE SHIP
Italy, Philippines, USA | 80min. | Pacific Asia Premiere

Director: Emma Rossi Landi, Alberto Vendemmiati
Producer: Emma Rossi Landi, Alberto Vendemmiati

Grand Jury Award WINNER – Best Feature Documentary

PROJECT HAPPINESS 
India, Nigeria, USA | 62min. | Guam Premiere

Director/Producer: John Sorensen
Producer: Randy Taran
Cast: Dalai Lama, George Lucas

Grand Jury Nominee – Best Feature Documentary

NOHO HEWA: THE WRONGFUL OCCUPATION OF HAWAI’I
USA | 70min. | Guam Premiere

Director/Producer: Anne Keala Kelly

THE INSULAR EMPIRE: AMERICA IN THE MARIANA ISLANDS
USA, Guam | 60min.

Director/Producer: Vanessa Warheit
Featuring: Hope Cristobal, Sr., Carlos Taitano, Lino Olopai, Pete A. Tenorio

INTERNATIONAL SHORTS PROGRAM A

THE ASCENSION
Hong Kong | 7min. | Pacific Asia Premiere

Director/Producer: Gershon Sng
Cast: Richard Sng

COFFEE PROJECT: EVA IS LEAVING
Israel | 16min. | Pacific Premiere

Director: Aya Somech
Producer: Tel Aviv University, Adar Shafran, Roni Abramowsky
Cast: Yaron Motolla, Noa Barkai

Achievement in Acting Award WINNER – Noa Barkai
Grand Jury Award Nominee – Best Short Narrative

LUTRINA: DITO SA LUPA
Philippines, Guam | 12min. | World Premiere

Director/Producer: Julius Sotomayor Cena
Cast: Charissa Minerva “Mushi” C. Espiritu

Grand Jury Award Nominee – Best Short Narrative & Best Made in the Marianas

LINA’LA LUSONG
Narrative Short | GUAM | 5 min. | Pacific Asia Premiere

Participants: Charissa Aguon, Quinn Arciaga
Producer: 2011 Pacific Islanders In Communications Micronesian Filmmakers’ Workshop: Guam

ERINNERUNGEN (MEMORIES)
Germany | 16min. | U.S. Premiere

Director/Producer: Dennis Knickel
Cast: Enrico Guzy, Luana Bellinghausen

BRIGHT
USA | 40min. | Pacific Asia Premiere

Director/Producer: Benjamin Busch
Cast: Eric Nenninger, Robert Wisdom, David Barrera, Glynn Turman, Marc Menchaca, Ned Van Zandt, Rich McDonald

INTERNATIONAL SHORTS PROGRAM B

THE PALACE
Netherlands | 11min. | Pacific Asia Premiere

Director: Ruud Satijn
Producer: Ivo Noorlander, Michael John Fedun
Cast: Hilde Prinse, Annabel an Lieshout Chris Tates

ISLA DE LOS LADRONES
Guam | 8min. | World Premiere

Director/Producer: Christina Schnabel
Cast: Jordan Hardy, Marissa Ricalde

Nominee – Best Made in the Marianas

THIEF
USA | 25min. | Guam Premiere

Director: Julian Higgins
Producer: West McDowell
Cast: Maz Siam, Yousif Alshekh, Muneer Katchi, Ayman Samman, Sana Etoile, Mohamad Tamimi

Grand Jury Award WINNER – Best Short Narrative

THE CHURCHGOER
Saipan | 8min. | Guam Premiere

Cast: Dan Shor, Jolleen Salas, Heather Calderwood, Xerxes Mangarero, Camacho, Ben Salas

SPITTING IN THE WIND
Australia | 19min. | World Premiere

Director/Producer: Gabriella Calvo
Producer: Kenji Sasaki
Cast: Kenji Sasaki, Alvin Hsing, Catherine Krenn

Nominee – Best Made In The Marianas

BOOKIE
USA | 18min. | Pacific Asia Premiere

Director/Producer: Bao Tran
Producer: Nick Risinger
Cast: Ken Quitugua, Angela Adto, Aaron Toney, Brittany Quist, JT Jackson, Lester Purry, Sam Looc

LOVE, OKINAWA
USA | 4min. | Guam Premiere

Director/Producer: James Yamanoha
Producer: Joey Kamiya
Cast: Stephen Daniels, Ryan Hollis, Sean Perry, Keana Kaya

INTERNATIONAL SHORTS PROGRAM C

HUKI ULUA
USA | 4min. | Guam Premiere

Director: Lana Dang
Producer: Daniel Quindica
Cast: Joshua Richards, Patrice Dang, Daniel Quindica

RED PRINCESS BLUES
USA | 11min. | Guam Premiere

Director: Alex Ferrari
Producer: Dan Cregan, Ricardo Jacques Gale, Carlos Osario, Kelly Rubin
Cast: Richard Tyson, Rachel Grant, Robert Forster

I PLAY WITH MY FOOD
USA | 16min. | World Premiere

Director: Nico Serneo
Producer: Kyle Perron
Cast: Kyle Perron, Nico Serneo

Nominee – Best Made in the Marianas

dürä..! (wacked..!)
Switzerland | 30min. | U.S. Premiere

Director: Quinn Reimann, Rolf Lang
Producer: Michael Werder
Cast: Dominique Jann, Joel Basman, Yves Wuthrich, Sarah Hostettler

THE DANCE
Canada | 8min. | Pacific Asia Premiere

Director/Producer: Pardis Parker
Cast: Pardis Parker, Evany Rosen, Sarah McCarthy, Kristopher Anderson, Linda Thieu, Joe McKibbon

THE BATTLE
Japan | 5min. | World Premiere

Director: Yusuke Tamaki
Producer: Ken Takahashi, Chie Gondo
Cast: Yoshiyuki Shibara, Takahiro Hotta,

TEXT ME
Guam | 10min.

Director/Producer: Peter Quiambao Jr., Justin Fergurgur, Devin Paciente
Cast: Krystal Paco, Peter Quiambao Jr., Justin Fergurgur, Moe Paciente, Aikani Sablan

Nominee – Best Made In The Marianas

VACATION DUDE
Guam | 13min. | World Premiere

Director: Sakura Sugihara
Producer: Burt Sardoma Jr., Anthony Tamayo
Cast: Sakura Sugihara, Xack Baumann, Cory Caso

Nominee – Best Made In The Marianas

I REGALU
Guam | 12min. | World Premiere

Director: Yusuke Tamaki
Producer: Ken Takahashi, Chie Gondo
Cast: Yoshiyuki Shibara, Takahiro Hotta

5 + CAMERA
Japan | 15min. | World Premiere

Director: Isamu Hirabayashi
Producer: Yasuo Fukuro
Cast: Yuko Nakamura, Karia Nomoto

Grand Jury Award Nominee – Best Short Narrative

INTERNATIONAL SHORTS PROGRAM D

KEVIN
USA | 36min. | Pacific Asia Premiere

Director/Producer: Jay Duplass
Producer: Mark Duplass, Josh Polon
Cast: Kevin Gant

Grand Jury Award Nominee – Best Short Documentary

COFFEE PROJECT: WAJEH
Palestine, Israel | 16min. | Pacific Premiere

Director: Murad Nassar
Producer: Tel Aviv University, Doroob Company

Grand Jury Award WINNER – Best Short Documentary

AGOS (WAVES)
Philippines | 20min. | Pacific Asia Premiere

Director: Samantha Lee
Producer: Judd Figuerres
Cast: Lollita “Mocca” Eduzma

Grand Jury Award Nominee – Best Short Documentary

SWAY
Guam | 34min.

Director/Producer: 2009 Community Development Class (Bali Field School, University of Guam)

IT’S NEVER TOO LATE
Germany, USA, Guam | 10min. | Pacific Asia Premiere

Director: Tatsuya Kawauchi
Cast: Jorg Schneider, Patrick Tigges

Grand Jury Award Nominee – Best Short Documentary & Best Made In The Marianas

EVERY RUNNER IS A WINNER 2: FRIENDSHIP IN RUNNING
Guam | 12min. | World Premiere

Director: David F. Macaluso

WINNER – Pacific Islanders in Communications Audience Choice Award
Nominee – Best Made in the Marianas

ANIMATION SHOWCASE

JACK
Guam | 5min. | World Premiere

Director/Producer/Animator: Elijah Reyes Tydingco
Cast: Jesse Reyes, Logan Reyes, Eric Tydingco, Tara Reyes Tydingco, Evan Reyes Tydingco

Nominee – Best Animation and Best Made in the Marianas

ESCAPE OF THE GINGERBREAD MAN!!!
Denmark, Thailand, USA | 12min. | World Premiere

Director/Animator: Tod Polson
Producer: Juck Somsaman
Cast: Jon Kenny, Michael McGrath, Michael Polvani, Nora Twomey, Tod Polson

Nominee – Best Animation

NICHE
Mexico, USA | 5min. | Pacific Asia Premiere

Director/Producer/Animator: Eva Alcazar

Nominee – Best Animation

SEALY
USA | 4min. | Guam Premiere

Director/Animator: Michelle Poppler
Producer: Academy for Creative Media, University of Hawaii at Manoa
Cast: Scott Hanada, Larissa Nilsen, Michelle Umipeg, Michelle Poppler

Nominee – Best Animation

5 MINUTES EACH
Canada, Serbia/Montenegro | 10min. | World Premiere

Director/Producer/Animator: Vojin Vasovic
Producer: Stevan Mitrovic
Animator: Danijel Pavic, Nemanja Stepkovic, Nikola Stepkovic, Srdjan Stevanovic
Cast: Aleksandra Urosevic, Stojan Djordjevic

Nominee – Best Animation

PRAYERS FOR PEACE
USA | 8min. | Pacific Asia Premiere

Director/Producer/Animator: Dustin Grella
Producer: Matt Israel
Cast: Devin Grella, Dustin Grella

E’ HO’OMAU! WHY MAUI SNARED THE SUN
USA | 19min. | Pacific Asia Premiere

Director/Producer/Animator: Michael Q. Ceballos
Producer: Kaira Resch
Animator: Bryson Luke, Cesar Henriquez, Felipe Hernandez, Jeff Zikry, Tim Szabo
Cast: Kalae Kauhi Maunakea-Forth, Chad Takatsugi, Marlene Sai, Pono Auld, Jolei Akima Mayo, Tumanako Te’i, Miki Cachola

WINNER – Best Animation

FREE AS A BIRD
USA | 4min. | World Premiere

Director/Animator: Malak Quota

Nominee – Best Animation

GIFF VISIONS: ALEX MUNOZ

BORN FO’ BANG
USA | 8min. | Guam Premiere

Director: Youth at Hawaii Youth Correctional Facility
Producer: Alex Muñoz, Johnathan Walk, Jess Cole
Cast: Youth at Hawaii Youth Correctional Facility, Gina Evangelisti, Adam Bechok

Nominee – Best Made In The Marianas

TRYNA PLAY SOME CARDS
USA | 7min. | Guam Premiere

Director: Alex Muñoz
Producer: Maura McCoy
Cast: Dennis Bonga, Carlease Burke, Ayana Hampton, Tunisia Hardison, Brandon Hirsch, William Howard

SPOUT
USA | 29min. | Guam Premiere

Director/Producer: Alex Muñoz
Producer: James Sereno, Karin Williams, Rena Owen
Cast: Rena Owen, Tristen Bice-Bey, Brandon Hirsch, Jossara Jinaro

MUSIC VIDEOS

RITUAL
USA | 8min. | Pacific Asia Premiere

Director: Andre Noe
Composer: Andre Noe
Cast: Windy West, Greg Bronson, Greg Joseph, River Arik

PRUTEHI HAO! SO SMART, SO SAFE
Guam | 10min.

Director/Producer: Alex Muñoz
Producer: Bernie Provido Schumann, Vince Aguon, Adriana Jimenez-Cartagena, Maura McCoy
Artists: John Chovich, Barry Duenas, Joshua Jones, Pete “Badu” Magofna, Francisco “Frankie Free” Martinez”, Thomas Rojas,Vicente “Ben” Salas, Peter Santos

HOW WOULD YOU KNOW
Guam | 5min. | Word Premiere

Director: James Davis
Producer: The Kidd Mike V.
Artist: Ray Minder

LOUD POCKETS
USA | 4min. | Pacific Asia Premiere

Director: Aris Jerome
Director of Animation: Krisofer Ström
Animation: Nathalie Larsson, Erik Buchholtz
Artist: Young L

DEEP WATER
Philippines | 5min. | Pacific Asia Premiere

Director/Producer: Janice Villarosa, Phuong Ngoc Vu
Artist: Vu Ngoc Phuong
Cast: Phuong Ngoc Vu, Janice Villarosa, Abhijit Sudhakar, Andrew Singco, Andy Valenzuela, Chris Hettel, Ker Ortiz, Maria Albrando, Nichole Blair Post, Precious Ekei, Tia Rosengrave