2015

Below are the 2015 Guam International Film Festival Official Selections, Award Nominees and Winners.

FEATURE NARRATIVE FILMS

JILEL – THE CALLING OF THE SHELL
Marshall Islands

Dir: Jack Niedenthal, Suzanne Chutaro

WINNER – Docomo Pacific Audience Choice Award

WELCOME TO THE HAPPY DAYS
Taiwan

Dir: Gavin Lin

Grand Jury Nominee Best Narrative Feature, WINNER – Best of Festival

KID KULAFU
Philippines

Dir: Paul Soriano

WINNER, Achievement in Acting – Buboy Villar

THAT THING CALLED TADHANA
Philippines

Dir: Antoinette Jadaone

WINNER – Grand Jury Award Best Narrative Feature and Nominee for Achievement in Acting -Angelica Panganiban)

FEATURE DOCUMENTARY FILMS

CANTONESE RICE
France

Dir: Mia Ma

Grand Jury Nominee Best Documentary Feature

CHILDREN OF THE ARCTIC
Sweden

Dir: Nick Brandestini

WINNER – Grand Jury Award Best Documentary Feature

IN FOOTBALL WE TRUST
US

Dir: Tony Vainuku, Erika Cohn

NARRATIVE SHORT FILMS

AGAINST NIGHT
US

Dir: Stefan Kubicki

Grand Jury Nominee Best Narrative Short

BLACKOUT
US

Dir: Ronin Lee

THE GIRL FROM DABANCHENG
China

Dir: Liu Zhe

ISLET 
Tuvalu

Dir: Andrew John Fakaua Ponton

THE OTHER NIGHT FACTORY 
France

Dir: Timothée Corteggiani, Nathalie Giraud

THE ROOSTER
Russia

Dir: Alexey Nuzhny

THE VISIT
Israel

Dir: Inbar Horesh

Grand Jury Nominee Best Narrative Short

ALL FOR NOTHING
US

Dir: FYI Films

BLUE EYED BOY
Iran

Dir: Amir Masoud Soheili

GOOD BOY
United Kingdom

Dir: Conan McIvor

KURAYAMI NO WA
Canada

Dir: Morgana McKenzie

NOTICED
US

Dir: Limor Diamant

SHOTGUN
US

Dir: Maverick Moore

WINTER LIGHT
US

Dir: Julian Higgins

Grand Jury Nominee Best Narrative Short, Achievement in Acting nominee – Raymond J. Barry

AS NOT TO DIE WHEN OUR EYES MEET
Spain

Dir: Carlos Crespo

CART
Saudi Arabia

Dir: Mohammed Salma

GREENLAND
Israel

Dir: Oren Gerner

THE MAN WHO FED HIS SHADOW
Greece

Dir: Mario Garefo

Grand Jury Nominee Best Narrative Short

REITERATION
US

Dir: Tiffany Lin

SUNNYSIDE
Mexico/US

Dir: Youngki Jin

Grand Jury Nominee Best Narrative Short

WORK MATE
Australia

Dir: Genevieve Clay -Smith

DOCUMENTARY SHORT FILMS

COMMUNITY MEAL
US

Dir: Scott E. Schimmel

LAST PYRAMID
US

Dir: Dave Schachter

Grand Jury Nominee Best Documentary Short

DUENDE
Singapore

Dir: Shanice Stanislaus, Reuben Su

OUR MARKET
South Korea

Dir: Graham Holford

INVISIBLE PEOPLE
US

Dir: Gage Gunter, Demar Gunter

POETRIES FROM THE BOOKSTORES
Taiwan

Dir: HOU Chi-jan

WINNER – Grand Jury Award Best Documentary Short

MADE IN THE MARIANAS FILMS

INDIGO
Guam

Dir: Chase Weir

MOB
Guam

Dirs: Kyle Twardowski, Nancy Twardowski

LUTHER
Guam

Dir: Justin Baldovino, Brian Muna, Anton Ngata, WINNER – Best Made in the Marianas

PAKTO: I HINEKKA
Guam

Dir: Michael Lujan Bevacqua, Ph.D.

MADAM
Guam

Dir: Brian Muna

JAPAN SHORT SHORTS FILMS

CAMOUFLAGE
Japan

Dir:Daishi Kato

WINNER – Grand Jury Award Best Narrative Short

MELODYLESS SONATA
Japan

Dirs: Yusaku Okamoto

DANCE DANCE DANCE
Japan

Dir: Ken Ochiai

SHABU-SHABU SPIRIT
Japan

Dir: Yuki Saito

Grand Jury Nominee Best Narrative Short

Achievement in Acting nominee – Mitsuru Hirata

GOTHAM JUMBLE PARFAIT
Japan

Dir: Yuki Saito

ANIMATION SHORT FILMS

COMPANION

US

Dir: Sean O’Neill

I M POSSIBLE

US

Dir: Prasad Narse

THIS IS CALIFORNIA

US

Dir: Emmanuel Foissotte, Angela Yu

CUERDAS

Spain

Dir: Pedro Solís García

NOWHERE

US

Dir: I-Cheng Lee

FOX TALE

South Korea

Dir: Doosun Shin

SWITCH MAN

Taiwan

Dir: Hsun-Chun Chuang, Shao-Kuei Tong

MUSIC VIDEOS

AIRBORNE

UK

Dir: Greg Tomaszewicz

PEOPLE NEED PEOPLE

Russia

Dir: Pavel Dolotov

WHAT DO YOU REALLY WANNA SAY

Hungary

Dir: Eszter Angyalosy, Daniel Szoke

GRIOT’S LAMENT

US

Dir: Alex Munoz

SOLDIERS

Australia

Dir: Clare Conway

MARGARET

US

Dir: Marieke de Koker, Daniel Gayno

WE ALL GO THE SAME

Canada

Dir: Morgana McKenzie